13.5.2024

Externí hodiny pro Atari Falcon DSP

ObrĂĄzekFalcon a vlastně i STE používá pro přehrávání zvuků ne úplně standardní frekvence. Pokud chceme přehrát WAV ripnutý z CD, nebo třeba MP3, je nutné audio přesamplovat a tím zbytečně zatížit procesor. Dá se to obejít tím, že DSP dáme externí hodiny. Toto jednoduché rozšíření jsme uveřejníli již dříve na stránce JaySoft v podobě schema. Nyní to malinko vylepšíme.

Audio frekvence Atari Falcon030

Přehrávací frekvence zvuků na Atari Falcon může být 12517 Hz, 25033 Hz nebo 50066 Hz. Skladby ripnuté z audio CD jsou ale na 44100 Hz, případně z DAT na 48000 Hz. Pokud chceme ušetřít trochu strojového času, musíme Falconu trochu pomoci. DSP čip lze naštěstí taktovat i z jiného zdroje než je vnitřní oscilátor. Na DSP konektoru je k dispozici pin pro vstup externích hodin. Pro takt 44.1 kHz je potřeba mít externí hodiny o frekvenci 22.5792 MHz, pro 48 kHz zase 24.576 MHz.

Schema

Schema

Zde je schéma externího hodinového zdroje. Ten se připojuje na třířadý 26 pin Cannon konektor. Nejjednodušší je použítí hotového krystalového oscilátoru. V minulosti jsme používali programovatelné oscilátory Epson, ale jak jsem nyní zjistil, oscilátory 22.5792 MHz lze běžně koupit. Není tedy třeba drahého řešení. Oscilátor potřebuje napájení 5V. Protože na DSP konektoru je k dispozici pouze napětí 12V, je nutné použít malý stabilizátor. Původní deska dovolovala použít oscilator v pouzdrech DIP8 i DIP14. Nová deska, která je v archivu ke stažení, je pouze pro DIP8.

Osazené PCB DSP hodiny v krytce konektoru

Osazená PCB a hotové hodiny v tištěné krytce konektoru.

V článku na JaySoft stránce bylo uveřejněné zjednodušené schema. Nyní tady je i návrh malého PCB v Eagle. Destička se vejde do krytky pro Cannon konektor, alternativně lze použít krytku vyrobenou 3D tiskem.

DSP hodiny

Hodiny ve Falconu

Oscilátor lze samozřejmě vestavět také dovnitř počítače, úprava není složitá a odpadá nutnost zdroje 5V. Ale ne každý chce do počítače zasahovat.

Softwarová podpora

Programy jako AniPlayer, MPEG-2 Audio nebo FalcAmp detekují externí hodiny automaticky. Další jako například ACE tracker nebo ACE MIDI neprovádějí žádnou detekci a je nutné je přepnout manuálně a některé potřebují inicializaci, v tom případě stačí do AUTO adresáře přidat program FDIINIT.PRG.

Závěr

Externí hodiny jsou levné a jednoduché řešení chybějící samplovací frekvence, které uleví hlavně standardnímu Falconu při přehrávání audio souborů.

Odkazy a soubory ke stažení

Tagy: Atari Falcon030, DSP
Jméno
E-Mail
URL
Komentář
sblog by krupkaj, ©2018 - 2024