9.8.2023

Nový sloupek ve víku Atari XE

ObrĂĄzekJedno z mých Atari XE, co jsem kdysi od někoho dostal, mělo ulomený sloupek ve víku krytu. Protože napůl sešroubovaný počítač se pořád rozevírá a není zrovna příjemné ho přenášet, rozhodl jsem se s tím něco udělat.

Nejprve bylo potřeba lom trochu srovnat a začistit a následně vymyslet, jak sloupek nahradit. Nejsnadnější se jevilo nový sloupek vymodelovat v CAD a ten následně vytisknout. Variantu s jenom přilepeným novým dílem jsem rychle zavrhl. Jako dobré řešení mi přišlo, nový sloupek ke krytu přišroubovat.

Horni kryt s ulomenym sloupkem

Horni kryt Atari XE s ulomeným sloupkem

Pro vytvoření závitu v plastovém krytu jsem použil tepelně vkládanou závitovou vložku od CNCkitchen. Pro závity M3 se vyrábějí ve dvou provedeních. V tomto případě se hodila krátka varianta M3x3.0.

Závítové vložky od CNCkitchen

Závítové vložky od CNCkitchen.

M3 vložka se vkládá do díry o průměru 4mm. Naštěstí ve víku bylo pro ni dost materiálu. Pro vložení se vložka nasadí na hrot páječky a po zahřátí se zasune do předem vyvrtaného otvoru.

Díra pro závitovou vložku Upravený horní kryt se závitovou vložkou

Upravený horní kryt se závitovou vložkou

Sloupek jsem modeloval v dětském TinkerCADu. Docela jsem si ho oblíbil. Jednoduché modely v něm lze vytvářet velice rychle a nasledně exportovat do STL anebo třeba i do Fusion360.

Sloupek v TinkerCAD

Sloupek v TinkerCAD.

Nový vymodelovaný sloupek má ve své základně prostor pro matici M3. Ta se do něj zasune v tiskové pauze. Stačí do tiskového g-code zařadit příkaz M601 pro pozastaveni tisku ve správné vrstvě. PrusaSlicer tuto funkcionalitu obsahuje naštěstí již léta.

Nový sloupek Nový sloupek

Vytištěný nový sloupek s vloženou maticí.

Nyní stačí do sloupku zašroubovat kousek závitové tyče M3.

A kryt je opět zase plně sešroubovatelný.

Nový sloupek ve víku Atari

Nový sloupek ve víku Atari.

Závěr

Přemýšlel jsem jestli by šlo použít tyto vložky i na konci sloupků. Není tam ale dost místa. Nicméně si myslim, že to půjde ve spodní části krytu k uchycení desky. V posledních sériích Atari STE a Falcon už vlastně takto použity byly.

STL je k zde k dispozici pod Creative Commons licencí CC BY-NC-SA:
Atari.sloupek.stl

Tagy: Atari, 3D tisk, oprava case
1. Petr | 30.8.2023
Pěkné! Tyhle závitové vložky mám už nějakou dobu taky. Koupil jsem je na Aliexpressu. Ale zatím jsem je ještě nikde nepoužil.
Jméno
E-Mail
URL
Komentář
sblog by krupkaj, ©2018 - 2024