15.3.2023

Automatický přepínač myši a joysticku

ObrĂĄzek

Přepínač myši a joysticku využije každý, kdo rád hraje na Atari ST hry ve dvou. Normálně se myš připojuje do portu 0 a joystick do portu 1. To je bez problému pokud člověk hraje sám. Nicméně pokud si chcete zahrát ve dvou, druhý joystick se připojuje do stejného portu jako myš. A když je potřeba počítač ovládat také myší není to pohodlné, zvlášť u modelů Atari, které maji porty pro ovladače umístěny pod klávesnicí.

O takovém zařízení jsme se už před nějakou dobou bavili s Bob!kem, jenže on si pořídil nějaký starší a já se nějak smiřil s tím, že ho nemám. Jenže jsme začali více hrát ve dvou se synovcem a navíc jsem se dostal k zajimavému ovladači Gravis MouseStick. Gravis je analogový joystick s optickým snímačem, který je dobrý pro letecké simulátory a třeba někdy o něm tady také něco napíšu. Tato situace přispěla k tomu, že jsem se ke konstrukci přepínače vrátil.

Přepínač mění vstupní zařízení po stisku kteréhokoliv jeho tlačítka. Od té doby se na vstup počítače přivádí signály ze zvoleného ovladače. Jakmile se stiskne tlačítko na druhém, dojde opět k přepnutí. Přepínač podporuje dvoutlačítkové myši. Aktivní ovladač signalizuje LED. Původní řešení jsem měl vymyšlené se 2 logickými čipy, ale Bob!k mě přesvědčil použít programovatelného pole GAL.

Schema přepínače

Schema přepínače.

Programování těchto PLD čipů je poměrně jednoduché, stačí vytvořit logické rovnice, které se zassemblují. Původní GAL čipy od Lattice se již sice nevyrábí, naštěstí ale Microchip dělá kompatibilní čipy řady ATF.

PCB pro přepínač je jednoduchý. Jeho konstrukce umožňuje přímé připojení ke krátkému Atari 520 ST/M, bez integrované disketové jednotky. Pro připojení k Atari 1040 ST/F/M/E nebo Falconu lze použit jednoduchý prodlužovací kabel. Pro tento účel se mi osvědčilo jednoduché řešení, kde jsou Dsub 9 konektory nalisované na plochý kabel. Přepínač je uložen do 3D tištěné zaklapávací krabičly.

Přepínač myši a joystickuR21 Přepínač myši a joysticku

Přepínač ve vytisknuté krabičce.

Přepínač připojený k Atari 520ST Přepínač připojený k Atari 1040ST

Přepínač připojený k Atari ST

Přepínač jsem uspěšně testoval i s počítači Commodore Amiga.

Přepínač připojený k Amiga 600 Přepínač připojený k Amiga 1200

Přepínač připojený k Commodore Amiga.

Archiv s dokumentaci je k dispozici pod Creative Commons licencí CC BY-NC-SA:
MouseSw-230315.zip

Tagy: AtariST, switch, mouse
Jméno
E-Mail
URL
Komentář
sblog by krupkaj, ©2018 - 2024