7.8.2022

MXPad

ObrĂĄzekUž je to nějaká doba, co jsme se Solaris104 vymýšleli jednoduchý ovladač pro 8 a 16 bitové počítače, který by vypadal jako malá klávesnička a byl postaven na tlačítkách Cherry MX. Zde je výsledek našeho snažení. Vyrobil jsem pár kousků a všichni, kdo ho mají, si ho nemůžou vynachválit.

Ovladač, který jsem nazval MXPad kvůli použitým tlačítkům obsahuje 4 směrové klávesy umístěné do převráceného tvaru T, podle rozložení kurzorových kláves na klasické klávesnici. Vychází z nastavení virtuálního joysticku v emulátoru Atari800, které používám. Kromě směrových kláves jsou k dispozici až 4 tlačítka. Jejich význam je závislý na stavu přepínačů, případně použitého přídavného modulu.

schema

MXPad.

Konstrukce MX tlačítek vyžaduje jejich uchycení do montážního rámu. Většinou je v mechanických klávesnicích kovový, ale osvědčil se i jednoduchý, vytištěný na 3D tiskárně. Do MX tlačítek lze vsadit LED diody a mít tak ovladač podsvícený, hodnoty RLK1 a RLK2 se volí podle podle použitých LED.

model konstrukce ramu pro MX

Konstrukce ovladače.

Ovladač není nutné osazovat celý, někomu bude stačit menší počet tlačítek nebo se může vypustit autofire. Pokud ale budete chtít využít všechny funkce, je nutné použít kabel s 9 žilami.

schema

Schema ovladače.

Funkce přepínačů

Autofire

Po sepnutí levého přepínače se zapne funkce autofire. Jeho rychlost je možné regulovat trimrem a indikuje ji LED. Po stisknutí tlačítka Fire A se na standardním výstupu "fajruje".

To ale není jediná možnost jak autofire používat. Po sepnutí levého dolního spínače se funkce autofire zařadí okamžitě, ale je možné si tlačítkem Fire A střelbu podržet a nabít tím zbraň (vhodné třeba pro R-Type a podobné hry).

Indikační dioda bliká pouze v případě, že autofire je zapnut horním přepínačem.

Joy2B+

Původně jsem ovladač koncipoval pro použití s 8 bitovým Atari, které má na joystickovém portu pouze jedno akční tlačítko, jenže v době vývoje se na AtariAge rozvinula debata, jak využít paddle vstupy pro další tlačítka. Sepnutím prostředního přepínače se aktivuje funkce Joy 2B+. Na githubu je už okolo 70 her, které s tímto fungují a postupně se objevují další.

Tento režim lze použít i s konzolí Atari 2600 (VCS). Upravených her je i pro ni dost.

Pozor nastavení Joy2B+ je vhodné pouze pro 8bit Atari a konzoli VCS. Tlačítka funguji na Amize nebo ZX Spectru bez přídavného pull-up rezistoru. Redukci pro joystick pro Didaktik Gama publikoval Solaris104 na fóru OldComp.cz.

Up
Kromě standardního tlačítka Fire lze po sepnutí pravého přepínače "Up" používat levé horní tlačítko jako směr nahoru. Využije se v mnoha plošinovkách, například v Giana Sisters na Atari STe.

Funkce autofire a Joy2B+ vyžadují napájení +5V. Základní funkce padu, ale fungují i bez něj a MXPad je tak kompatibilní s MultiJoyem.

MXPad

MXPad.

Další vývoj

Čtvrté tlačítko momentálně nemá využití, nicméně pod hlavní deskou je dost místa na případný rozšiřující modul. Možnosti se nabízí více, například verze pro Vectrex nebo Segu Megadrive, případně USB HID. Uvidím co se mi podaří dokončit dříve.

V archivu je aktuální verze desky a 3D dílů. Dokumentace je k dispozici pod Creative Commons licencí CC BY-NC-SA:
MXPad-220708.zip

Tagy: joystick, gamepad, Atari, Joy2B+
1. Michal Kovalčík | 30.4.2023
Dobrý den dá se někde koupit ten gamepad pro sinclear zx spectrum.Děkuji

2. Mice | 24.3.2024
Dobrý den, zmiňovaný ovladač jsem viděl používat Solarisem na Resetkání 24' v Brně. Vypadá úžasně a navíc prakticky. Jaká je možnost barevné volby a cena? (verze pro Amigu) Děkuji.
Jméno
E-Mail
URL
Komentář
sblog by krupkaj, ©2018 - 2024