29.1.2022

SIO Splitter po prostějovsku

ObrĂĄzekUž dlouhou dobu místo disketové jednotky používám SDrive. Ten ale nemá standardní Atari SIO konektor, místo něj je použitý konektor D-sub (Canon). Jenže jsou situace, kdy nestačí mít připojený pouze SDrive, ale je potřeba mít v řetězu další periferie (například magnetofon). SDrive ale nemá druhý, průchozí konektor. Proto vznikl SIO Splitter, diky kterému lze k Atari připojít více zařízení najednou.

Inspirace pro moje provedení přišla od splitteru, který prodává Lotharek. Na jeho verzi, se ale dají připojit pouze periferie s původním SIO kabelem. SDrive i další zařízení, které vznikly v Atari klubu, ale mají konektory Canon. Tento standard tady kdysi zavedli Raster s Bob!kem. Popis byl zveřejněn v magazinu Flop a na Rasterově webu. Oba tenkrát žili v Prostějově, proto má tento příspěvek přidomek "po prostějovsku".

SIO Splitter board SIO Splitter

SIO Splitter

Splitter je jednoduchá pasivní deska, pouze s konektory. Předpokládá se, že je zapojena k Atari z jedné strany, a to buď Atari SIO kabelem nebo kabelem který má na jedné straně Atari konektor a na druhé D-sub. Pokud Je počítač připojen přes Canon konektor, může se SIO na opačné straně použít k připojení magnetofonu nebo jiného koncového zařízení.

schema

Schema SIO Splitteru.

Pozor deska žádným způsobem neřeší napájení. Napájení proto musí přicházet pouze ze strany Atari. Atari zdroj by měl být schopen dodat dostatek proudu, aby utáhl všechny připojené periferie, pokud napajení potřebují (např. už zmiňovaný SDrive).

SIO Splitter board

SIO Splitter s připojeným SDrive a datasetem.

Dokumentace k aktuální verzi je k dispozici pod Creative Commons licencí CC BY-NC-SA:
SIO-split.zip

Tagy: 8bit Atari, SIO
Jméno
E-Mail
URL
Komentář
sblog by krupkaj, ©2018 - 2024