5.4.2021

MIDIBuddy

ObrĂĄzekMIDI interface pro osmibitová Atari vznikl z touhy zahrát si po síti hru MIDIMaze. Zařízení vychází z reverz inženýrovaného MIDIMATE od Hybrid Arts. Ne úplně spolehlivá první verze vznikla už před 10 lety. Po delší přestávce je tady konečně vylepšená, dotažená verze.

Od MIDIMATE k MIDIBuddy

V roce 2006 jsem si pořídil cartridge s původně nevydanou hrou MIDI Maze pro 8bit Atárka. Jedná se o multiplayerovou 3D akci v raycastovaném bludišti. Hra se da hrát v MIDI ringu až v 16 hráčích. Neměli jsme ale k dispozici potřebný hardware. Zkoušel jsem MIDI interface postavený podle schématu na Rasterově stránce, ale bez úspěchu.

Zanedlouho na to se na AtariAge fóru objevily fotky desky původního MIDIMATE a nenapadlo mě nic jiného, než zkusit podle nich nakreslit schéma.

Originální MIDIMATE

Originální MIDIMATE.

Ze zapojení jsem zjistil, že program ke své funkci potřebuje na vstup hodin v SIO konektoru přivézt hodinový signal 31250Hz. Raster na můj popud upravil hru tak, že místo externího vstupu hodinového signálu používala generátor z POKEY čipu. Ten sice neni tak přesný jako krystalový generátor, ale stále se vleze do tolerance, kterou předepisuje MIDI norma. K našemu úžasu MIDIMaze začala fungovat i s původním Radkovým jednoduchým MIDI interfacem. Nic teď nebránilo k vytvoření nového MIDI adaptéru.

Deska puvodního MIDIMATE Deska puvodního MIDIMATE

Deska z originálního MIDIMATE

V první verzi jsem neměl domyšlené ovládání aktivity interfacu. MIDIMATE totiž k aktivaci používá signál Motor control. Takové zařízení muže být na SIO připojeno pouze jedno, většinou to bývá magnetofon. Nová verze adaptéru má přepínač, kterým se buď aktivuje zařízení na stálo a mohou tak fungovat programy, které Motor Control nevyužívají, jako například Rasterův MPT. Nebo se zařízení aktivuje z počítače pomocí signálu Motor Control. Stav signalizuje zelená LED.

Pro generování hodin slouží krystalový oscilátor 2 nebo 4MHz, na desce je pájecí jumper pro výběr.

schema

Schema MIDI Interfacu.

Abych zjednodušil zapojení, je v novém MIDIBuddy použit programovatelný čip GAL, do kterého jsem dostal všechny části - dělička hodinového signálu, logika aktivace zařízení na SIO sběrnici i úprava MIDI signálů. Žlutá LED signalizuje data na sběrnici.

Na rozdíl od původního MIDIMATE můj adaptér neobsahuje obvody pro synchronizaci SMPTE.

Originální MIDIMATE

Deska MIDIBuddy.

Zařízení jsem původně navrhoval do krabičky prodávané v EZK, nicméně v dněšní době se nikomu nechce krabičky vrtat a upravovat a protože jsou běžně dostupné 3D tiskárny, v archivu jsou i STL pro krabičku.

MIDIBuddy v tištěné krabičce

MIDIBuddy v tištěné krabičce.

Software

S tímto interfacem jsem vyzkoušel několik MIDI programů. Původní MIDI Track III od Hybrid Arts zařízení detekuje a s MIDI nástroji komunikuje. Radkův MIDI Patern Editor také funguje také hezky. Vyzkoušet můžete ještě třeba polský MIDI-play a MIDI-recorder. Původní stránka už sice není online, ale obsah je k dispozici na web archivu.

Polští ataristi ze skupiny PTODT nedávno vytvořili svůj MIDI interface a k němu pěkný MIDI přehrávač. Ten pro přístup k MIDI používá drivery a jedním z nich je i ovladač pro MIDI MATE. MIDI Buddy s ním hezky funguje.

MIDI Car Player

MIDI Car Player v akci.

Hru MIDIMaze, kvůli které vlastně tento adaptér vznikl jsme už několikrát hráli v 5 lidech. Dokonce běží společně s Atari ST v MIDI ringu. Na ST ale musí být spuštěna původní verze od Hybrid Arts, MIDI Maze 2 používá jiný protokol a není tak kompatibilní. Teď si jenom přejme ať brzo poleví korona pandemie a můžeme se znovu sejít na nějaké akci a zahrát si MIDIMaze zase společně.

MIDIMAZE

MIDIMAZE.

Název vymyslel Pepax, kterého tímto zdravím :-)

Odkazy a soubory ke stažení

Dokumentace k atuální verzi je k dispozici pod Creative Commons licencí CC BY-NC-SA:
MIDIBuddy.zip

Prototyp MIDI Maze

MIDIMaze pro 8bit u Fandala

MIDI Car Player

Tagy: 8bit Atari, MIDI, MIDIMAZE, multiplayer
Jméno
E-Mail
URL
Komentář
sblog by krupkaj, ©2018 - 2024