k

Krupkaj 2.0

From 8 to 64 and beyond...

17.11.2020

Stereo POKEY pro 8bit Atari

Staré Radkovy PCB na Stereo rozšíření pro 8bitová Atárka už před nějakou dobou došly. Nicméně zájem o rozšíření stále trvá, proto jsem po 10 letech od vydání jeho návrhu udělal v roce 2017 desku novou.

Raster desku navrhl jednostraanou, aby byla co nejjednodušší výroba. Výrobce PCB sice nabízel desky oboustranné, ale nedělal prokovené díry a ručně propojovat strany není žádná zábava.

V dnešní době lze levně nechat vyrobit kusové série PCB v Číně ve velice dobré kvalitě. Jenže Radkův návrh byl v programu, který neumožňpval exportovat data pro výrobu. Navíc se jeho verze nevlezla do počítačů XL a XEGS. To byly hlavní důvody, proč, jsem se rozhodl desku překreslit.

Schéma zůstalo stejné, zapojení je pěkně vymyšlené a umožňuje do obou výstupních audio signálů přimíchávat pípání klávesnice BELL (generovaného čipem GTIA) a také zpětné připojení nového kanalu do anteního RF výstupu a AV pětikolíku.

Schema Stereo rošíření

Schema Stereo rošíření.

Nová deska a komplet osazené stereo rošíření.

Nové rozšíření pěkně padne do všech Atari modelů. U atari 600XL je ale nutné přední POKEY zapájet přímo do desky rozšíření, aby se vlezl pod klávesnici.

Stereo v 600XL, 800XL, 800/130XE a XEGS

Závěrem uvádím i původní Radkovo upozornění:
Pokud si budete vyrábět stereo rozšíření dle zde uvedeného schématu, činíte tak na vlastní nebezpečí!
Záměrem autorů bylo vytvořit pokud možno co nejméně invazivní řešení bez nevratných změn v zapojení Atari a bez poškozování chipů Pokey ohýbáním jejich nožiček. (V některých drastických návodech je dokonce zmiňováno uštipování nepoužitých nožiček - to prosím nikdy nedělejte!) Při jakýchkoliv úpravách prosím vždy postupujte opatrně a neničte Atari techniku.

Dokumentace k atuální verzi je k dispozici pod Creative Commons licencí CC-BY-SA:
xe_stereo_sw_tb_b.zip

Tags: Atari XL/XE, Stereo, POKEY
Jméno
E-Mail
URL
Komentář
sblog by krupkaj, ©2018 - 2020