26.6.2019

Zdroj pro Atari ST

ObrĂĄzek

Součástky v našich počítačích s věkem ztráci své původní vlastnosti. Asi nejvíc takto trpí elektrolytické kondenzátory, které postupně ztrácí kapacitu a zvedá se jim ekvivalentní sériový odpor (ESR). Takto postižené komponenty dělají problémy hlavně ve spínaných napájecích zdrojích. Ty pak nejsou schopny dodat výkon nebo jeho výstupní napětí nebude stabilní.

Takové problémy mohou nastat i ve zdrojích v našich Atárkách. Řešením může být proměření stávajícího zdroje a výměna špatných kondenzátorů, někdo to vezme zostra a vymění je pro jistotu všechny. Ne všichni ale mají dostatek zkušenností nebo odvahy se do této operace pustit. Pro ty je další možností koupit si nový zdroj. Pro počítače Atari ST dodává nové zdroje buď Exxos z Velké Británie nebo Centurion od nás z Čech. Nevýhoda těchto zdrojů je, že jsou poměrně drahé.

Původní zdroj v STE.

O zdrojích jsem se několikrát bavil se Ctiradem na různých Atari akcích a doporučoval zkusit zdroje MeanWell. Z jejich nabidky nejlépe sedí dvouhladinový zdroj RD-35A, případně výkonější RD-50A, který utáhne i Falcona. Oba jsou dostupné z jejích internetového obchodu a mají příznivou cenu. https://www.eshop-meanwell.cz

Nový MeanWell velikostně krásně sedne na místo původního zdroje. Montáž je vcelku jednoduchá. Nejdříve se odpojí starý zdroj a odmontuje se z plechového držáku. Do dráku je nutno vyvrtat dvě 3mm díry, přes které se nový zdroj zespodu příšroubuje.

Nový zdroj se pěkně vleze na místo původního.

Zdroj má pěkně označený terminál se svorkovnicí. Stačí do ní zapojit všechny kabely a je hotovo. Montáž by měl vždy provádět jen ten, kdo rozumí elektro problematice. Pokud tyto znalosti nemáte, přenechejte ji odborníkovi.

Orientačním měřením panelovým VA metrem celkový odběr Atari STE se 4MB RAM dosahuje maxima okolo 1.8A. Z toho vyplývá, že i slabší varianta zdroje MeanWell je dostatečně výkonná pro jeho napájení.

Odebíraný proud.

Na zdroji mi ale chybí kryt terminálu s živým síťovým napětím. Je vhodné krytku doplnit, aby se zamezilo nechtěnému doteku. Model k vytištění je zde.

Zdroj s krytem terminálu.

Tagy: Atari ST, zdroj
Jméno
E-Mail
URL
Komentář
sblog by krupkaj, ©2018 - 2024